Strona korzysta
z plików cookies.
Zaakceptuj je, aby w pełni korzystać ze strony!
Więcej informacji

ptasia strefa7 dolna

 

W odróżnieniu od budek lęgowych, konstrukcja karmników nie ma decydującego wpływu na bezpieczeństwo ptaków. Ich rolą nie jest zabezpieczanie ptaków zakładających gniazda, ale osłanianie wykładanego w nich pokarmu przed warunkami atmosferycznymi. Dlatego nie ma żadnego problemu w tym, żeby nasz karmnik był kolorowy lub miał interesujący wygląd. Nie zmienia to faktu, że samo usytuowanie karmnika powinno być dobrze przemyślane, gdyż ono może mieć istotny wpływ na bezpieczeństwo ptaków.

Trzeba pamiętać o tym, że karmnik jest atrakcyjnym miejscem dla wielu ptaków, przez co w jego okolicy może zebrać się ich całkiem sporo. Zagęszczenie wielu ptaków nie pozostaje niezauważone przez drapieżniki i już wkrótce także i one będą się regularnie pojawiać w okolicy karmnika. W Polsce przy karmniku polują przede wszystkim dwa drapieżniki: krogulec i kot domowy.

To sposoby polowania tych zwierząt powinny determinować to, jak ustawimy karmnik. Kot poluje z zaskoczenia na krótkim dystansie. Najczęściej wykorzystuje naturalne osłony, zza których może wykonać niezbyt długi, ale bardzo szybki skok na ofiarę. Z tego powodu ważne jest żeby karmnik ustawić nie bliżej niż dwa metry od gęstych krzewów bądź kęp trawy. Ta odległość wystarczy, by zdrowe ptaki zdążyły uskoczyć przed atakiem kota.

Krogulec również poluje z zaskoczenia lecz na dużo dłuższym dystansie niż kot . Ptak ten ze sporej odległości uważnie obserwuje potencjalne ofiary. Kiedy przychodzi odpowiedni moment rusza do ataku z powietrza. Oprócz bycia szybkim, krogulec jest w locie bardzo zwrotny. Ta cecha, aż do ostatniej chwili, umożliwia mu w czasie ataku chowanie się za wszelkimi osłonami jak mury, żywopłoty i różnego rodzaju przedmioty. Sam byłem świadkiem tego, jak krogulec atakował sikory przy karmniku zza stojących i rozmawiających ludzi, przelatując pomiędzy nimi. W przypadku ataku krogulca jedyną szansą dla ptaków żerujących w karmniku jest schronienie się w gęstych krzewach lub koronach drzew. Jeśli nasz karmnik będzie od nich za bardzo oddalony, to nawet najzdrowsze ptaki nie mają szans by uciec. Dlatego ważne jest, żeby w pobliżu karmnika znajdowały się gęste krzewy lub drzewa, najlepiej nie dalej niż w odległości 5 metrów.

To właśnie z powodu krogulca nie należy karmników ustawiać na otwartej przestrzeni ani wysoko na budynkach, np. na balkonach wieżowców. W takich wypadkach lepiej poszukać lepszego miejsca lub zrezygnować z dokarmiania, gdyż to będzie dla ptaków znacznie bezpieczniejsze.

Na koniec dwie istotne sprawy. Nie należy ufać temu, że nasz kot jest dobrze karmiony i nie będzie polował na ptaki. Instynktu nie jest w stanie oszukać nawet najlepsza karma najdroższych firm. Co więcej jeśli w naszej okolicy nie widzieliśmy krogulca, nie oznacza to, że nie pojawi się przy naszym karmniku. Poza tym obecność tego ptaka łatwo przeoczyć, gdyż jego atak trwa zaledwie kilka sekund, a po nim ptak znika równie szybko jak się pojawił.

YouTubeFacebookgoogle

LIPIEC 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31